Filip Żółtowski Quartet

/ /
Registrations have closed.

Filip Żółtowski Quartet

przez
526 526 people viewed this event.

Filip Żółtowski Quartet

Filip Żółtowski Quartet to młody, gdański zespół założony w sierpniu 2020 roku. Kwartet w 2020 roku zdobył 3 miejsce na Blue Note Jazz Competition, a w 2022 został wyróżniony przez fundacje JAZZPOPOLSKU na konkursie JAZZJUNIORS w Krakowie.

Mimo niedługiego stażu występowali już na znaczącym Festiwalu Jazz Jantar (premiera materiału z płyty Humanity) oraz na Sopot Molo Jazz Festiwal.

Dużym wyróżnieniem było zaproszenie zespołu do zaprezentowania swojej debiutanckiej płyty „Humanity” w eksluzywnej serii koncertów JAZZ.PL na antenie II Programu Polskiego Radia.

Filip Żółtowski Quartet łączy w swojej koncepcji tradycje jazzowego grania z nowoczesnymi brzmieniami i śpiewnymi tematami, czerpiąc także z polskiego folkloru. Jest to fuzja muzyki jazzowej, często mocno improwizowanej, z elektronicznymi brzmieniami, inspirowanymi producentami znanymi bardziej ze sceny muzyki pop czy EDM (np. Flume, Medasin), a także hip hopowymi beat’ami w stylu produkcji James’a Yancey (J.Dilla). Jeśli mielibyśmy zdefiniować główny punkt łączący tę fuzję gatunków, to będzie to właśnie jazz, zainspirowany stylem Steve’a Coleman’a and Five Elements, czy Brad’a Mehldau.

Skład zespołu:

Filip Żółtowski- trąbka

Szymon Zawodny- saksofon

Wojtek Wojda- instrumenty klawiszowe

Mikołaj Stańko- perkusja

 

 

„Humanity” to materiał przemyślany na wskroś: koncepcja powiązania natury z algorytmem to nic innego jak udana próba uzasadnienia organicznego splotu elementów bardziej tradycyjnych, czyli stylistyki quasi-bigbandowej (nie tylko big bandów jazzowych, ale także klasycznych orkiestr symfonicznych czy komercyjnych orkiestr rozrywkowych drugiej połowy XX w.) z nowszymi trendami jak jazz fusion czy współczesna muzyka taneczna.” Tomasz Rozwadowski po koncercie na Jazz Jantar Festiwal.

Płyta zespołu została dostrzeżona i umieszczona przez portal 2666

– Art of Listening na kanale YouTube. Przez cztery miesiące materiał zdobył ponad 100 tysięcy wyświetleń oraz 6 tysięcy polubień. Jest także jedną z najczęściej słuchanych od premiery na tym kanale.

Płyta:

https://www.youtube.com/watch?v=-q0UzjstHLU&t=2126s

Koncert:

https://youtu.be/LBg-0KrMs68

 

Start wydarzenia

2023-10-20 @ 20:00 do
2023-10-20 @ 22:00
 

Rodzaj imprezy

 

Kategoria imprezy

Udostępnij znajomym