FORGOT YOUR DETAILS?

DESEO

Patisserie & Chocolaterie

D02

DESEO Patisserie & Chocolaterie
Natalia Sitarska i Łukasz Smoliński

Wszystkie słodkie żądze

Można zamknąć oczy i wyobrazić sobie zapach i smak gęstej, gorącej czekolady, prażonych ziaren kakaowca, świeżo ukręconej pasty pistacjowej, słonego karmelu, wanilii, pieczonych croissantów, pain au chocolat, świeżo parzonej kawy, domowych lodów.

Tak pachnie i smakuje DESEO Patisserie & Chocolaterie w Montowni, cukiernia, która tworzy małe dzieła sztuki: kulinarnej i wizualnej.

Poznali się podczas wyjazdu służbowego do Wrocławia kilkanaście lat temu. Pracowali wtedy w dwóch różnych korporacjach, które na chwilę splotły swój biznes, jednocześnie splatając losy Natalii Sitarskiej i Łukasza Smolińskiego. Ona, socjolożka i badaczka społeczna, on pracuje w marketingu. Niewiele później żegnają się z korpo i zaczynają wspólne podróże kulinarne. Kochają jeździć po świecie. Kochają jeść. Wkrótce z tej miłości zaczną prowadzić blog Tasteaway, do dziś jeden z najpopularniejszych blogów podróżniczo-kulinarnych w Polsce.

– Osiem, dziewięć lat temu, polskie cukiernie nijak miały się do tych, które odwiedzaliśmy w Paryżu, w Barcelonie: nowoczesnych, modnych i pięknych – mówi Natalia. To skłoniło ją i Łukasza do założenia w Warszawie cukierni butikowej Deseo Patisserie & Chocolaterie, która zrewolucjonizowała polski rynek cukierniczy. Był 2015 rok.

Codziennie rano drapią czekoladę

Kolejny hit to Tesoro. Tam ze środka wylewa się słona pralina z orzecha laskowego, jest biszkopt orzechowy, ganache z białej czekolady z pastą z orzecha laskowego, a wszystko oblane polewą z wytrawnej czekolady z kawałkami orzechów. Jest sernik pistacjowy oblany czekoladą pistacjową z kawałkami pistacji. Niby ciastko zwykłe, ale uwielbiane. I Coconut: czekoladowa kula drapana ręcznie przez cukierników tak, żeby imitowała skorupkę kokosa, która po przekrojeniu odkrywa pralinę migdałowo-kokosową.

Flagowym ciastkiem czekoladowym w Deseo jest Nikaragua. Wygląda trochę jak mieniący się, czekoladowy klejnot. Ganache, czyli krem, zrobiony jest z wytrawnej, 70 procentowej czekolady Nikaragua i karmelu, mus w nim jest na bazie tej samej, wytrawnej czekolady, do tego ciasto Moelleux też na bazie czekolady wytrawnej, a na wierzchu prażynka z nibsami, czyli pysznymi, prażonymi ziarnami kakaowca.

W Deseo Patisserie & Chocolaterie można rozpłynąć się też nad innym czekoladowym petit gateau: Chocoberry – tam mus na bazie czekolady wytrawnej bean-to-bar Madagaskar 70 procent i mleka kokosowego, konfitura z jeżyn i malin, biszkopt czekoladowy. Poza tym są croissanty maślane i nadziewane, jest wybór pysznych kaw speciality, są lody rzemieślnicze, czekolady produkowane od ziaren przez cukierników Deseo, torty i pasty orzechowe.

TOP